Strona używa plików cookies więcej

Pomagamy! / Wydarzenia

Pomóżmy Wiktorii Stróżnej!

Bardzo zaangażowana w działalność studencką, niezwykle pracowita, uwielbiana przez kolegów i koleżanki, pogodna i uśmiechnięta, ale jednocześnie bardzo skromna, zakochana w górskich wędrówkach i studiach biologicznych na naszym Uniwersytecie. Taka jest Wiktoria Stróżna, studentka II roku biologii, która w lipcu tego roku uległa wypadkowi komunikacyjnemu w wyniku, którego straciła nogę. W internecie trwa zbiórka pieniędzy na rehabilitację i protezę podudzia dla Wiktorii.

Wiktoria Stróżna studiowała biologię na II roku studiów magisterskich na Wydziale Nauk Biologicznych. Tematyka którą się zajmowała podczas wykonywania pracy magisterskiej wchodzi w zakres ekologii roślin, a znaczną część prac prowadziła w szczytowych partiach Karkonoszy, które bardzo kocha. Wiktoria badała tzw. cechy funkcjonalne u wybranych przez siebie gatunków roślin wysokogórskich. Zebrane w górach próbki roślin poddawała pomiarom i analizom chemicznym w naszych laboratoriach. Badania miały odpowiedzieć na pytanie dotyczące tzw. funkcji określonych roślin w ekosystemie, czyli to jak dany gatunek oddziałuje ze środowiskiem i innymi gatunkami. Są to bardzo ciekawe badania ze względu na szczególne warunki środowiskowe panujące w górach powyżej górnej granicy lasu.

Podczas wszelkich prac, zarówno laboratoryjnych jak i terenowych Wiktoria dała się poznać jako osoba bardzo samodzielna, sumienna i solidna, a dodatkowo zawsze pogodna i uśmiechnięta. Z pasją angażowała się w wiele dodatkowych inicjatyw popularyzujących nauczanie biologii wśród dzieci (np. Noc Biologów oraz Dolnośląski Festiwal Nauki), należała także do Studenckiego Koła Naukowego Nauczycieli „SOWA” gdzie była jednym z najaktywniejszych działaczy. Była również członkiem Niezależnego Zrzeszenia Studentów (NZS) Uniwersytetu Wrocławskiego, a swojego czasu jego wiceprzewodniczącą.

We wrześniu tego roku planowany był termin obrony pracy magisterskiej, nie doszedł on jednak do skutku, ze względu, na wypadek któremu Wiktoria uległa na drodze w centrum Wrocławia. W wyniku wypadku lekarze byli zmuszeni amputować Wiktorii nogę. Teraz trwa zbiórka pieniędzy na rehabilitację i protezę dla Wiktorii.

Sama Wiktoria o sobie pisze tak:

„Mam 25 lat i jeszcze kilka miesięcy temu moje życie wyglądało doskonale. Właśnie kończyłam studia, przygotowywałam się do obrony pracy dyplomowej, której temat pokrywał się z moją pasją, pracowałam… Każdą wolną chwilę chciałam spędzać w moich ukochanych górach. Ze szczytów świat wygląda tak pięknie! Niestety ze szczytów zostałam ściągnięta na sam dół…

W lipcu uległam wypadkowi komunikacyjnemu. Doznałam licznych obrażeń, jednak największy dramat przerósł moje siły… Wiadomość o wykonaniu amputacji prawej nogi była dla mnie szokiem! Wędrowanie było moją pasją, życiem, marzeniem! Miałam w planach tyle szlaków, tyle dróg! Byłam kompletnie zdruzgotana, nie mogłam w to uwierzyć, że dotąd pełna sił, energii i charyzmy, z głową pełną marzeń, teraz będę zdana na łaskę innych…

Od chwili wypadku jestem przykuta do łóżka, a moja lewa stopa od dwunastu tygodni nie czuła gruntu pod sobą, jednak rośnie we mnie nadzieja, że jeszcze będzie dobrze. Musi być! Nigdy nie sądziłam, że można tak bardzo docenić możliwość poruszenia się o własnych siłach. „Dlatego zwracam się z ogromną prośbą o pomoc, abym mogła chodzić, zdobywać szczyty, odzyskać upragnioną sprawność i z podwójną determinacją realizować swoje plany i marzenia!

Wierzymy, że wśród naszej społeczności znajdą się osoby, które zechcą dołożyć swoją cegiełkę do zbiórki, a tym samym przyczynić się do tego, że Wiktoria stanie na nogi i znów będzie mogła cieszyć się życiem!

Wiktoria, jesteśmy z Tobą i wiemy, że wszystko będzie dobrze!

Linki do zbiórek dla Wiktorii Stróżnej:

www.siepomaga.pl/wiktoria-strozna/

www.fundacjamocpomocy.pl/wiktoria-strozna

Wiktoria Stróżna

Dodane przez: Agata Sałamaj

10 lis 2020

ostatnia modyfikacja: 10 lis 2020