Strona używa plików cookies więcej

Pomagamy!

Wspomóżmy Fundację Jagoda

Fundacja Jagoda im. Jagody Pachota to fundacja założona przez pracowniczkę Instytutu Filologii Polskiej, panią Elżbietę Sipa-Pachotę, po tym, jak jej córka zmarła z powodu choroby oparzeniowej. Od tamtej pory Fundacja edukuje w zakresie pierwszej pomocy i wpiera osoby z poparzeniami w dostępie do potrzebnego leczenia i rehabilitacji. W tej chwili najważniejszym celem i działaniem fundacji jest otwarcie pierwszego na Dolnym Śląsku Centrum Rehabilitacji dla Osób Poparzonych – z komorą hiperbaryczną, laserem medycznym oraz możliwością skorzystania z usług fizjoterapeuty i psychologa. Ośrodek ma oferować bezpłatne świadczenia. Otwarcie było planowane na koniec tego roku, jednak pandemia poważnie utrudniła zdobywanie środków i prowadzenie prac remontowych.

Według statystyk Straży Pożarnej w wyniku różnych zdarzeń oparzenia dotykają ponad 18tys. osób rocznie. Leczenie jest długotrwałe, trwające kilka, w przypadku dzieci i kilkanaście lat oraz niezwykle kosztowne (rehabilitacja, zakup leków, maści, żeli, ubranek uciskowych, przeszczepy, laseroterapia, etc.). Koszt przy głębokich oparzeniach zaczyna się od 100 tys. złotych. NFZ refunduje tylko niewielką część, a terminy na rehabilitację sięgają nawet kilku, kilkunastu miesięcy (gdzie przy oparzeniach ważne jest, aby pomoc była natychmiastowa, rehabilitacja nieprzerwana, aby nie doprowadzić do bliznowców, które unieruchamiają części poparzonego ciała).
Fakt jest taki, że osoby poparzone nie otrzymują od NFZ kompleksowej pomocy w całym procesie leczenia. Osoby poparzone, to osoby niepełnosprawne, wykluczone ze społeczeństwa, często niezdolne do prowadzenia życia zawodowego w okresie leczenia i nie mogące uzyskać fachowej opieki. Nasza Fundacja jest w trakcie tworzenia Centrum Rehabilitacji dla Osób Poparzonych we Wrocławiu, które zapewni wszystkim naszym Podopiecznym, osobom poparzonym całkowicie bezpłatną rehabilitację.
Na terenie całego Dolnego Śląska nie ma ani jednego takiego ośrodka. W naszym Centrum będą pracować wykwalifikowane osoby (lekarz, pielęgniarka, rehabilitant, psychoterapeuta, pracownik recepcji). Dzięki temu ośrodkowi wszystkie osoby poparzone z całego kraju otrzymają fachową i bezpłatną pomoc.

Link do zbiórki

Strona fundacji

Dodane przez: Agata Sałamaj

7 gru 2020

ostatnia modyfikacja: 15 gru 2020